Boyun liposuction işlemi nasıl gerçekleştirilmektedir?

Bu işlem sadece lokal anestezi ya da sedasyon anestezisi altında gerçekleştirilebilir. Lazer liposuction uygulamalarında maksimum konfor adına, sedasyon anestezisini daha güvenli ve daha konforlu bir deneyim olarak önermekteyiz. Öncelikle deriye lokal anestezi solüsyonu uygulanır, daha sonra kulak arkasına çok küçük (1/2 cm.den daha küçük) bir kesik açılır. Subkutan(derialtı) yağ tabakasını yeniden şekillendirmek, fazla yağı uzaklaştırmak ve derinin 40°C’ye ısınmasını sağlamak (lazer liposuction uygulamalarında) amacıyla 2.5-3.0 mm boyutlarındaki kanüller deri altından yavaşça ve yumuşak girişlerle yerleştirilmektedir. Bu işlem boyunun özellikle önden daha küçük ve daha sıkı görünmesini sağlar. Bu işlem aynı zamanda deri elastisitesi iyi olan genç kadınlarda cerrahi boyun germe işlemine kıyasla daha iyi bir seçenek olabilmektedir.

 

Kadınlarda “Boyun ve Çene Konturu Gençleştirme” işlemi nedir? Bunun normal boyun liposuction işleminden farkı nedir?

Zamanının çoğunu insanlarla yüz yüze geçiren doktorlar, avukatlar, satış elemanları ve yöneticiler gibi beyaz yakalı profesyonellerinin daha sıklıkla tercih ettiği, maksimum germe ve genç bir boyun ve çene konturu için tasarlanmış, boyun liposuction işleminden daha kapsamlı bir uygulamadır. Bu uygulama ile yukarıda bahsedilen normal boyun liposuction işlemine ek birkaç adım daha eklenir. Ama yine de neredeyse hiçbir görünür yara izi bırakmayan 2-3 adet çok küçük kesikle hemen hemen tüm işlem gerçekleşmektedir. “Boyun ve Çene Konturu Gençleştirme” uygulaması için aşağıda yer alan adımların, kişinin ihtiyaçlarına özel, farklı kombinasyonları izlenmektedir:

 

Boyun Liposuction: Boyun ve Çene Konturu Gençleştirme uygulamasının ilk adımı normal boyun liposuction ile aynıdır. Fazla yağ kulak arkasındaki çok küçük (1/2 cm.den daha küçük) deliklerden kanüller ile alınmaktadır. Bu işlemle boyundaki fazlalıklar azalırken aynı zamanda çene hattı daha belirginleşmiş olur.

 

Fiberoptik Lazer ile Cilt Sıkılaştırma İşlemi: Fiberoptik bir lazer kanülü dermisi 40°C’ye ısıtıp kolajen üretimini arttırarak cildi sıkılaştırmak için deri altına yerleştirilir. Aynı zamanda bu uygulama bazen normal boyun liposuction işleminde tek başına da uygulanmaktadır.

 

Platysma Kası Onarılması (Platysmaplasty): 30’lu yaşlarındaki çoğu erkek ve kadında platysma kası (boyun bölgesindeki kas) gevşemesi doğal olarak görülmektedir ve bazı durumlarda bu “hindi gıgısı” diye tabir edebileceğimiz bir aşamaya gelmiştir. Bazen bu kası küçük çene altı kesikleri (ki çoğu insanda çocukluktan kalma bu izler vardır) açarak onarmak gerekebilir.

 

Submental Yağ Tabakasının Alınması: Platysma kası gevşediğinde submental(çene altı) yağ tabakasının yerçekimi ile sarkmasına neden olur. Bu yağ tabakasının fazla olması durumunda boyunda fazlalık ve ağır bir görünüm oluşmakta ve ideal bir sonuç için bunun alınması gerekmektedir.

 

Uzun Etkili Dolgular ile Çene Hattının Yeniden Şekillendirilmesi: Bu uygulama daha çok erkeklere yönelik olmasına rağmen doğru uygulandığında kadınlarda da güzel sonuçlar vermektedir. Erkeklerde genellikle daha güçlü ve köşeli bir çene arzu edilmektedir. Kadınlarda ise en az sarkma ile daha düzgün ve daha yumuşak bir çene hattı arzu edilmektedir. Çene ucundan başlayarak çene kenarı uzunluğu boyunca, boyuna kadar kesintisiz ve daha yumuşak bir çizgi oluşturmak ve sarkmaları (ya da gevşemeyi) gizlemek esas amaçtır.

 

Ulthera ile Cilt Germe İşlemi: Bu işlemin son basamağı esas olarak 3-6 aylık zaman dilimi içerisinde iyileşme safhasında gerçekleşir. Kolajen üretimini arttırmak amacıyla derinin katmanlarını ısıtmak için Ultherapy(fokuslu ultrason) kullanılır. Ancak bu defa ısıtma işlemi için kullanılan cihazlar içten geçmek yerine dıştan cilt yüzeyine geçiş yapmaktadır. Bu aşama herkes için gerekli olmamakla beraber gerginliğin arttırılmasında iyileşme sürecine destek olmaktadır. Ultherapy ile cilt germe işlemi için lütfen buraya tıklayınız.

 

Kadınlara yapılan boyun liposuction işleminin erkeklere yapılandan farkı nedir?

 

Kadınların estetik yaptırma amaçları erkeklerden farklıdır. Hem erkek hem de kadınların esas amacı daha gergin ve daha sıkı bir boyun ve daha karakteristik bir çene hattı olsa da erkek ve kadınların şekil bakımından istekleri birbirinden oldukça farklıdır. Erkeklerin çeneleri daha güçlü, belirgin ve köşelidir. Kadınların ise profilden çoğunlukla daha gergindir. Kadınların genellikle dolgu enjeksiyonları ile saklamaya ihtiyaç duydukları jowl ve micro jowları vardır. Buna ek olarak çene hattının son şekli daha düzgün, yumuşak ve ince olmalıdır. Bu tip ince estetik farklılıklar boyun liposuction gibi işlemlerde göz önüne alınmalıdır ki yukarıda bahsedilen sonuçlar elde edilebilsin.

 

Erkeklerin kadınlara nazaran daha kalın boyunları vardır. Erkeklerin cildi daha kalındır ve “hindi gıgısı” görünümüne yol açan belirgin submental yağ dokusu erkeklerde daha fazladır. Birçok kadında sadece boyun liposuction uygulaması ile mükemmel sonuçlar elde edilirken, erkeklerde daha iyi sonuçlar elde edebilmek için genellikle “Boyun ve Çene Konturu Gençleştirme” uygulamasına ihtiyaç vardır.

 

“Boyun ve Çene Konturu Gençleştirme” ile “Boyun Liposuction” uygulamalarındaki iyileşme süreleri nasıldır?

İyileşme her iki uygulamada da beklenenden daha basit ve rahattır. İşlemler yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir ve hasta aynı gün içerisinde destekleyici bazı kıyafetler giyerek taburcu olabilirler. Ertesi gün Doç.Dr. Hakan Kerem sizi ofisinde görerek destekleyici kıyafetin çıkarılmasını sağlar. 3-4 hafta kadar destekleyici bir pamuklu-elastik boyun bandı kullanılarak yeni boyun şeklinin korunması iyileşme süreci boyunca devam etmektedir. Uygulamadan sonra bu bandı gece ve gündüz, olabildiğince çok giymeniz istenir. Günlük rutininize döndükten sonra sadece geceleri giymeniz yeterli görülür. Morarma, şişme ve acı yukarıda belirtilen aşamalardan hangilerinin uygulandığına bağlı olarak çok az görülebilir veya hiç görülmeyebilir. Buna ek olarak çoğu hasta için ilk gecede alınan ağrı kesici ilaçlar yeterli olacaktır. Cerrahi işlemden sonraki 2. ve 3. haftaya kadar şişliklerin inmesi ve boyundaki düzelme yavaş seviyelerdedir ancak daha ilk haftadan sonra bile sonuçların gayet iyi olduğunu görebilirsiniz. Boyundaki düzelme ve gerginleşme 12. ve 14. aylara kadar devam etmektedir.

 

“Boyun ve Çene Konturu Gençleştirme” ile “Boyun Liposuction” hakkında nasıl daha fazla bilgi alabilirim?

 

Daha fazla bilgi için 0232-4212644 numaradan bizlere ulaşabilir veya buraya tıklayarak mesaj gönderebilirsiniz. Kendiniz ve eşiniz için “Boyun ve Çene Konturu Gençleştirme” uygulaması hakkında daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.