Labiaplasty yani “Vajina Estetiği” olarak da adlandırılan bu uygulama günümüzde her yaştaki ama özellikle de 18 ve 35 yaş arasındaki kadınlar arasında çok popüler bir kozmetik uygulama haline gelmektedir. Uygulama nispeten basit ve kolay bir iyileşme süreci ve ağrısız bir deneyim ile labiaları (vagina iç ve dış dudakları) daha küçük, daha simetrik ve daha çekici hale getirebilmektedir.

Labiaplasty ameliyatı için yapılan görüşmeler ve buna karar vermek oldukça özel bir süreçtir. Bunu çok iyi biliyor ve muayeneniz ve ameliyatınızı ilk önceliğimiz olarak görüyoruz. Doç.Dr. Hakan Kerem rahat hissetmeniz ve uygulamanızın her basamağında en iyi hizmeti almanız için çok büyük özen gösterecektir ve onun titiz ve hassas teknikleri size olağanüstü bir sonuç verecektir.


Labiaplasty ameliyatı olmak için en yaygın sebepler nelerdir?

Kadınların labiaplasty uygulamasını tercih etmede çok çeşitli sebepleri vardır ancak en yaygın nedenleri şunlardır:

  1. Büyük veya eşit olmayan Labia Minora (iç dudaklar): Büyük ve/veya düzensiz labia minora labiaplasty için en yaygın nedendir. Büyük veya eşit olmayan labia minora birçok kadın için özgüven eksikliği kaynağıdır ve aynı zamanda da ilişki sırasında ağrıya neden olabilmektedir. Çok büyük labia minora dar kıyafetlerde “çıkıntı” görüntüsüne neden olabilir ki bu da birçok kadının bu ameliyatı düşünme nedenlerinden biridir.
  1. Büyük veya eşit olmayan Labia Majora (dış dudaklar): Büyük veya düzensiz labia majora da dar kıyafetler içinde çirkin bir çıkıntı meydana getirebilir ve birçok kadın için güvensizlik kaynağı olabilir. Labia majora için bir labiaplasty labia minoradan biraz daha farklı bir işlemdir, ama sonuçlar bunu yaptıran kadınlar için oldukça tatmin edicidir.
  1. Büyük Labia nedeniyle ağrılı cinsel ilişki: Çok büyük ya da çok düzensiz, labia minör cinsel ilişki boyunca vajinaya girip çıkar ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Labiaplasty uygulaması, labianın büyüklüğünün neden olduğu bu ağrının çözümüne yardımcı olabilmektedir. Ilişki esnasında acı her zaman labianın boyutundan olmayabilir, bu durumlarda labiaplasty ağrıyı geçirmez veya ilişkinin tatminini arttırmaz.

Labiaplasty ameliyatı ne kadar sürer?

Doç.Dr. Hakan Kerem yaklaşık 60 dakikada labiaplasty ameliyatını gerçekleştirebilmektedir. Bu müdahale klinik ortamında lokal anestezi altında yapılabilir, ya da en iyi deneyim için sedasyon anestezisi tercih edebilirsiniz.


Labiaplasty ameliyatından sonra iyileşme süreci ne kadardır?

Labiaplasty çok kısa sürede yapılan oldukça basit bir işlemdir ve hiçbir dikişin alınmasına gerek olmadığından çoğu hasta birkaç gün içinde günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Ancak işlemden sonra en az 6 hafta boyunca sıcak küvet, yüzme havuzları ve tüm cinsel aktivitelerden uzak durmak gereklidir.