Bazen sadece meme dikleştirme ya da sadece meme büyütme ameliyatı, tek başlarına, diri bir şekil ve hacim için yeterli değildir. Derinin gevşediği ve sarktığı, meme hacminin söndüğü ve göğüs uçlarının aşağıya doğru sarktığı bazı durumlarda, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarının ikisini de bir arada gerçekleştirmek daha uygun bir yöntemdir. Bu birleştirilmiş uygulama Mastopexy Augmentasyon (dikleştirme ve büyütme) olarak da bilinmektedir; Mastopexy”, meme dikleştirme; “Augmentasyon”, meme implantları ile büyütme için kullanılan terimlerdir.

M eme Büyütme ” ve “ Meme Küçültme ” ameliyatları kliniğimizin bir numaralı uzmanlık alanıdır. En yenilikçi teknikleri, en az iyileşme süresi ile en güvenli ortamda sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz. Listelenen tüm işlemler, evrensel kozmetik meme cerrahisi alanında en çok kabul görmüş tekniklerle, benzersiz düzeydeki detaycılık ve profesyonellikle Doç.Dr. Hakan Kerem tarafından gerçekleştirilmektedir. Aşağıda sizlere rehberlik etmek amacıyla listelenmiş olarak yer alan uygulamalarımızdan bilgi alabileceğiniz gibi, dilediğiniz zaman 0-(232)-421-2644 / 0-(530)-791-2644 numaralı telefonlardan randevu alarak size özel bir muayene talep edebilirsiniz.

 

Meme implantları ile meme dikleştirme ameliyatlarını birlikte olmak güvenli midir?

Evet, şartları aşırı zorlanmadıkça (yani çok fazla bir büyütme ya da aşırı sarkma nedeniyle çok fazla bir kaldırma işlemi yapmadıkça), çoğu kadın için her iki uygulamayı bir arada yaptırmak gayet güvenlidir. Sadece gelişmiş teknikler kullanarak her iki uygulamayı da aynı anda yapabilme konusunda kendine güvenen tecrübeli bir cerrah, tek aşamalı bir mastopexy ve büyütmenin mi, yoksa iki aşamalı bir mastopexy ve büyütme ameliyatının mı size daha uygun olduğu konusunda güvenilir bilgi verebilir. Açıkçası çoğu kadın tek maliyet ve tek bir iyileşme dönemi ile tek bir düzeltme işlemini tercih etmektedir. Ancak elbette ki hiçbir uygulama sadece maliyet ve zaman kazanmak için olması gerekenden daha riskli olmamalıdır. Aşağıda, tek aşamalı mastopexy augmentasyon uygulamasının Plastik Cerrahınızla birlikte değerlendirilmesi gereken avantajları ve dezavantajları yer almaktadır:

 

Tek aşamalı Mastopexy Augmentasyon uygulamasının avantajları

Tek bir iyileşme dönemi olan bir işlemdir.

Tek bir uygulama olduğundan sadece bir kez anesteziye gerek duyulur.

Maliyeti, iki aşamalı ameliyata göre daha düşüktür.

 

Tek aşamalı Mastopexy Augmentasyon uygulamasının dezavantajları

Tek aşamalı işlemler, öngörülemeyen bir iyileşme sürecine daha yatkındır ve bu da uygun olmayan bir sonuca yol açabilir. İki aşamalı prosedürlerin sonuçları ise, özellikle daha büyük boyutta bir implant istiyorsanız ya da aşırı miktarda sarkma varsa, daha öngörülebilir özellikte olabilir.

İmplant boyutu tek aşamalı bir prosedür içerisinde daha sınırlıdır. Eğer normalden daha büyük boyutta bir implant isterseniz, hacim hedefinize güvenli bir şekilde ulaşmak mümkün olmayabilir.

Çoğu kadın için tek aşamalı bir Mastopexy Augmentasyon ameliyatı çok mantıklı ve tamamen güvenli bir yöntemdir. Ancak bu yöntem çoğunlukla para ve zamandan tasarruf açısından iki aşamalı uygulamayla kıyaslanmaktadır. Önce memeyi dikleştirmenin, bunun 3-6 ay sonrasında da büyütme işleminin yapıldığı iki aşamalı uygulama, iyileşme sürecindeki riskleri ve belirsizlikleri en aza indirmektedir. Bu yüzden Plastik Cerrahınızla iki aşamalı uygulama konusunda neler düşündüğünü ve dikkate alınıp alınmaması konusundaki yaklaşımını dikkatlice konuşun.

 

Mastopexy Augmentasyon uygulamasına ihtiyacım olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Meme dikleştirme ameliyatı sarkmayı düzeltir ve göğüs bölgesinde meme ucunun konumunu yükseltir. Meme büyütme işlemi ise hacim kaybını ve küçük görüntüyü düzeltir. Eğer memeleriniz sönük ve ne kadar yukarı kaldırırsanız kaldırın dekolteniz yoksa, ayrıca eğer göğüs uçlarınız aşağıya doğru bakıyorsa, ideal bir sonuç için her iki işlemi de yaptırmaktan başka şansınız yoktur. Bazen, daha büyük boyutlu bir meme implantı kullanarak meme dikleştirme işleminden kurtulabilirsiniz, ancak bu işlem özel bir teknik gerektirir ve sadece önemli miktarda meme hacmini kaybeden ve bunu geri kazanmak isteyen kadınlara uygulanabilir. Aşağıda, ideal bir sonuç için her iki uygulamanın da gerekli görüldüğü faktörler yer almaktadır:

Çoğul gebelik (ve birden çok kez emzirme).

Gebelikte aşırı kilo alma ya da emzirme döneminde aşırı meme büyümesi.

Vücut ağırlığında önemli dalgalanmalar, özellikle kilo kaybı.

Hamilelik veya kilo kaybı sonrası sönen büyük ve ağır göğüsler.

Yaşlanmaya bağlı kötü cilt elastikiyeti (genellikle genetik).

 

Mastopexy Augmentasyon’un standart bir meme büyütme ameliyatından farkı nedir?

Mastopexy Augmentasyon ameliyatı daha uzun süren ve iyileşme dönemi daha uzun olan bir işlemdir. Ortalama bir standart meme büyütme ameliyatı genellikle bir-bir buçuk saatlik bir sürede tamamlanabilirken, mastopexy augmentasyon prosedürü yaklaşık üç saat sürer. Daha uzun sürecek bir uygulama için daha uzun süre anestezi almak gereklidir ki bu da gerekli olan iyileşme sürecini uzatır. Meme büyütmede, göğüs çizgisi altında 4-5 cm.lik tek bir kesi yapılırken, mastopexy augmentasyon ameliyatında iyileşmesi daha uzun süren klasik çapa desenine benzer izler meydana gelir.

Mastopexy Augmentasyon daha fazla risk ve maliyeti olan daha karmaşık bir işlemdir. Mastopexy augmentasyon işleminde meme büyütme işlemine kıyasla daha fazla aşama vardır ve bu da daha fazla risk, bilinmezlik ve maliyet demektir.

Mastopexy Augmentasyon daha fazla görünür yara izine neden olur. Yukarıda açıklandığı gibi, Mastopexy Augmentasyon ameliyatında yara izi meme büyütme uygulamasına göre daha belirgindir. Ancak meme uçları aşağıya doğru bakıyorsa genellikle estetik bir sonuç elde etmenin başka bir yolu da yoktur.

Daha az miktarda bir hacim kaybı ve sarkması olan bazı kadınlar için büyük bir implant kullanarak daha az riskli ve daha kısa iyileşme zamanı sağlayarak güzel bir sonuç elde etmek mümkün olabilir. Ancak, hem hacim kaybının hem de sarkmanın çok fazla olduğu durumlarda sadece protez kullanarak bu durumu düzeltmek genellikle mümkün değildir. Sizin için hangisinin daha uygun olduğunu öğrenmenin tek yolu, muayeneniz sırasında Plastik Cerrahınızla kapsamlı bir görüşme yapmanızdır.