Meme İmplantı Revizyonu uygulamasının yapılma nedenleri nelerdir?

  • Çok küçük implantlar: Herkes çok büyük implantların biraz sahte durduğunun farkındadır. Ancak kadınların çoğu çok küçük implantların da çok sahte ve yapmacık durduğunu fark etmez. Doğru büyüklükteki bir meme implantı sadece memenin boyutlarına değil göğüs ve göğüs kafesine de uyum sağlar. Çok küçük implantlar çok düz ve çok ayrık durabilirler ki bu da çok büyük implantlar gibi sahte görünmelerine neden olur. İmplantları daha büyük ve doğal bir boyutla değiştirmek çok kısa iyileşme zamanı gerektiren kolay bir uygulamadır (çoğu hasta 24-48 içerisinde günlük hayatına geri dönebilir). Bunun ardından sonuçlar inanılmaz olabilir!
  • Çok büyük implantlar: Çok nadir görülse de bazen kadınlar implantlarının çok büyük olduğunu düşünüp küçültmek isteyebilirler. Eğer çok sarkmanız yoksa implantınızı küçültmek çok az iyileşme zamanı gerektiren nispeten kolay bir işlemdir (çoğu hasta 24-48 içerisinde günlük hayatına geri dönebilir). Eğer sarkma varsa, meme dikleştirme işlemi daha çekici, kadınsı bir şekil için gerekli olabilmektedir. Eğer implantlarınızı tamamen çıkarttırmak isterseniz, implantsız yeniden doğal görünümlü bir meme şekli oluşturmanın oldukça güç bir işlem olduğunu unutmayın. Ayrıca daha küçük implant kullanılarak elde edilen sonuçlar, implantsız memeye göre çok çok daha iyidir.
  • İmplantların birbirinden çok ayrık olması: İmplantların birbirinden çok ayrık olması çok yaygın bir durumdur ve genelde iki sebebi vardır: 1) implantlar çok küçüktür, 2) implantlar baştan çok ayrık yerleştirilmiştir. Deneyimsiz ve eğitimsiz bir cerrah genellikle göğüs duvarı ve memenin boyutlarını ölçmek için yeterli bilgiye sahip değildir. Bu da ya yanlış boyutta bir implant seçmesine ya da implantların çok ayrık olmasına yol açar. Bu düzeltilebilecek en kolay problemlerden biridir ve görüntüde inanılmaz sonuçlar yaratır. Ameliyat genellikle 1 saatten az sürer ve hasta 24-48 içerisinde günlük yaşamına geri dönebilir.
  • İmplantların birbirinden farklı olması: İki memeniz arasında az miktarda bir asimetri olması normal ve beklenen bir şeydir (hatta meme büyütme ameliyatlarından sonra bile). Ancak yer, boyut ve şekildeki büyük farklar kendi kendinize üstesinden gelebileceğiniz bir problem değildir. Meme asimetrisinde revizyon ameliyatlarının en yaygın nedeni bir implantın diğerinden büyük olmasıdır ki bu kapsül kontraktüründen (capsular contracture) kaynaklı bir yükseklik farkı olmadıkça nispeten basit bir işlemdir. Eğer kontraktür (contracture) varsa, revizyon ameliyatı daha karmaşık hale gelir, ancak yine de yapılabilir.
  • Kapsül Kontraktürü (Capsular Contracture): Kapsül kontraktürü her zaman revizyon ameliyatına ihtiyaç duymaktadır. Genellikle kapsül kontraktürü serum fizyolojikli implant taktıran, implantı kas üzerinde olan, implantı göğüs ucuna doğru olan ya da implantı yırtılmış kadınlarda görülür. Meme implantı revizyon ameliyatları çok karmaşıktır, nihai sonuçtaki ve iyileşme sürecindeki belirsizlik yüzünden büyük uğraşılar gerektirebilir. Eğer implantlarınız sertleşmeye ve gerginleşmeye başladıysa ve şekli değişiyorsa lütfen plastik cerrahınızdan en kısa zamanda randevu alınız. Eğer kapsül kontraktürü varsa, erken müdahale ile ameliyatın başarılı olma ihtimali artmaktadır.

İmplant revizyon ameliyatından ne kadar süre sonra günlük yaşantıma dönebilirim?

Çoğu hasta ağır kaldırmama ve yorucu aktivite yapmaksızın 3-4 gün sonra işe geri dönebilmektedirler. Eğer kapsül kontraktürü revizyonu ameliyatı olacaksanız, işlemin karmaşıklığına bağlı olarak bu süre değişmektedir. Bunu doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.


Meme revizyonu ameliyatı orijinal meme büyütme ameliyatı kadar ağrılı bir işlem midir?

Meme implant revizyonu ameliyatı orijinal meme büyütme ameliyatı kadar ağrılı bir işlem değildir. Çoğu hasta normal yaşantılarına sadece biraz ağrı kesici alarak 24-48 içerisinde dönebilmektedirler. Ancak bu kapsül kontraktürü olan hastalar için farklıdır, biraz daha fazla ağrılı olabilmektedir.


Meme revizyonu ameliyatından sonra ilave bir yara izi kalır mı?

Hayır. Çoğu durumda cerrahınız ameliyatı yeni bir kesi açmadan eski kesilerden gerçekleştirebilir. Ancak meme dikleştirme işlemi buna bir istisnadır. Eğer meme dikleştirme uygulaması yapılacaksa, muhtemelen yeni yara izleri olacak demektir. Ancak cerrahınız ameliyattan önce yara izlerinin neye benzeyeceğini birkaç fotoğraf ile size gösterebilir.