Mini Karın Germe Nedir? Nasıl Yapılır? İzmir’de Mini Karın Germe Yaptıracaklara Tavsiyeler

“Mini karın germe”, tam karın germeye kıyasla daha kısa bir yara izi bırakarak, alt karın bölgesindeki gevşemiş ve sarkmış deriyi çıkarıp düzeltmeyi amaçlamaktadır. Karın germe ve mini karın germe ameliyatları, hamilelikten sonra kadınlara ve aşırı kilo kaybetmiş erkeklere uygulanabilir.

Fazlalık deri çıkarıldıktan sonra alt karın ve bel simidi bölgesi tekrar şekillendirilebilir ve düz bir karın ile eski bel görünümüne tekrar kavuşabilirsiniz. Bu uygulama esnasında göbek deliğinin yeri değişmez. Bu ameliyat için yapılan mini karın germe kesisi ile, ayrılmış karın kasları (diastasis rectii) onarımı da gerçekleştirilebilmektedir ancak bu durumda en iyi sonuç için, çok deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gereken zor bir ameliyattır.


Mini Karın Germe ameliyatının hedefleri nelerdir?

 • Karın bölgesindeki fazlalık sarkmış deriyi çıkarmak,
 • Ayrılmış karın kaslarını (rektus diastasis) düzeltmek ve karın kaslarına pozisyonunu ve fonksiyonunu geri kazandırmak,
 • Kadınlarda, kalça ve bel bölgesine daha genç, feminen (kadınsı), yarı-kum saati veya kum saati görüntüsünü geri vermek,
 • Erkeklerde ise daha sıkı, daha maskülen (erkeksi) bir karın ve bel bölgesi oluşturmak.

Mini Karın Germe uygulaması için dikkat edilmesi gereken noktalar:

Plastik cerrahınız komple bir karın germe, mini karın germe ya da liposuction işlemlerinin size faydası olup olmayacağını belirlemek adına aşağıdaki faktörleri değerlendirecektir:

 • Karın bölgesindeki gevşek, fazlalık deri miktarı ve çatlak izlerinin şiddeti,
 • Göbek deliğindeki bozulma ve gevşeme miktarı,
 • Rektus kaslarındaki kas ayrılma derecesi,
 • Bel çevresindeki yağlanmanın fazla olmasından kaynaklı “kareleşme” miktarı.

Mini Abdominoplasti yerine bir Liposuction ameliyatı yaptırabilir miyim?

En kısa cevap şudur: “kişiye göre değişir”. Eğer çocuk doğurduysanız, özellikle de birden fazla doğum yaptıysanız, sadece liposuction uygulamasının size yardımcı olma şansı neredeyse kalmamaktadır. Eğer çok fazla karın çatlaklarınız varsa, o sarkık cilt muhtemelen sadece liposuction uygulamasından sonra gerginleşmez ve hatta en kötü durumda daha da fazla sarkma yaşanabilir. Liposuction sadece yağ dokusunu uzaklaştırır, ancak esnemiş ve çatlaklar oluşmuş deriye ve/veya çocuk sahibi olduktan sonra en sık görülen durum olan ayrılmış karın kasları (diastasis recti) için hiçbir şey yapamaz. Liposuction ve karın germe uygulamalarının birbirinden çok farklı iyileşme dönemleri, riskleri ve maliyetleri ile bir o kadar da farklı sonuçları vardır. Bu yüzden sizin için hangi işlemin daha uygun olduğunu bilmeniz çok önemlidir.


Mini Abdominoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Standart bir mini abdominoplasti ameliyatı, uzaklaştırılacak doku miktarına veya karın kaslarının onarılıp onarılmayacağına bağlı olarak 1.5-2 saat sürmektedir.


Mini Karın Germe ameliyatının yara izi neye benzemektedir?

Bir mini karın germe ameliyatının yara izi komple abdominoplasti ameliyatında sonra oluşan yara izinden çok daha az olmakta ve daha çok sezeryan yara izine benzemektedir. Deneyimli bir plastik cerrah, bu yara izini iç çamaşırınız ve mayonuzun altına saklanabilecek şekilde, olabildiğince alçakta ve küçük tutmak için elinden ne geliyorsa yapacaktır.


Mini Karın Germe ameliyatı Komple Abdominoplasty uygulamasından ne kadar farklıdır?

Mini karın germe ya da mini-abdominoplasty ameliyatlarında geleneksel uygulamaya kıyasla daha küçük kesiler vardır ve bu nedenle daha küçük bir yara izi oluşur.

 1. Daha Kısa Yara İzi. Mini-abdominoplasty uygulamasının ana yararı, oluşan yara izinin daha kısa olmasıdır. Standart karın germenin izi tüm alt karın bölgesi boyunca uzanır, ama mini karın germe izi sezaryen yara izinden sadece biraz daha uzundur.
 2. Daha Hızlı İyileşme. Cerrahi diseksiyon alanı daha küçük olduğu için, genellikle mini karın germede daha az iyileşme sürecine ihtiyaç vardır. Çoğu mini abdominoplasty hastası, ağır kaldırma ve yorucu egzersizler gibi istisnalar dışında, normal aktivitelerine 2-3 gün sonra başlayabilmekte, bir hafta içinde de işlerine geri dönebilmektedirler.
 3. Dren takılmama olasılığı. Drenler karın germe işlemlerinin en gerekli parçasıdır ancak bazen ekstra deri miktarı çok azsa mini karın germe ile bu durum önlenebilir.

Mini Karın Germe ameliyatı için iyi bir aday mıyım?

Yalnızca bir hamilelik geçirmişseniz ya da çok fazla çatlağınız yoksa ve hamilelik öncesi kilonuza geri kavuştuysanız mini karın germe uygulaması için iyi bir adaysınız demektir. Eğer birden fazla hamilelik geçirdiyseniz ve karın kaslarınızda ayrılma (diastasis recti) olduğunu düşünüyorsanız veya eski kilonuza kavuşamadıysanız, en iyi sonuç için tam karın germe ameliyatına ihtiyacınız olabilir. Bunu öğrenmenin tek yolu bir plastik cerrah tarafından muayene olmaktır.


Mini Karın Germe ameliyatı ne kadar acı vericidir?

Genel olarak, mini karın germe komple karın germe uygulamasından çok daha az acı vericidir. Ancak bu sorunun cevabı çoğunlukla karın kasları onarımının gerekip gerekmediğine bağlıdır. Eğer kaslarınız önemli ölçüde ayrılmamışsa, işleminiz aşırı kas onarımı içeren bir işlemden çok daha rahat olacaktır. Eğer birden fazla gebelik yaşadıysanız, büyük ihtimalle en iyi sonuç için kas onarımı gerekecektir. Bunu anlamanın tek yolu konsültasyon muayenesi için randevu almaktır. Çoğu zaman fiziksel bir muayeneden sonra kas onarımının gerekli olup olmadığına karar vermek mümkündür.


Mini Karın Germe ameliyatından sonra rapor almam gerekir mi?

Yaptığınız işteki fiziksel aktivitenize bağlıdır. Eğer çoğunlukla masa başı çalışıyorsanız, yaklaşık bir hafta içinde işinize dönebilirsiniz


Mini Karın Germe ameliyatından ne kadar süre sonra spora başlayabilirim?

Yaklaşık 2 hafta sonra hafif ve düşük kardiyo çalışmaları yapabilirsiniz ve sonraki iki hafta yavaş yavaş efor düzeyinizi arttırabilirsiniz. Ameliyattan sonra eğer tedaviniz esnasında kas onarımı yapıldıysa en az 6 hafta kadar direnç (makine veya serbest ağırlık) ya da karın egzersizleri yapmamalısınız.

Ayrıca karın germe ile ilgili yazımızı mutlaka okumalısınız.