Burun Estetiği Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? İzmir'de Burun Estetiği Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

Burun estetiği ameliyatı, İzmir'de bulunan kliniğimizde uygulanan en özellikli ameliyatların başında gelmektedir. Son on yılda son derece ilerleme kaydetmiş olan yeni teknikler ile, önceden elde edilemeyen benzersiz estetik sonuçlara artık ulaşılabilen ve bu nedenle popülaritesi hızla artan çok özel bir uygulamadır.

Burun, kompleks yapısı, narinliği ve üç boyutluluğu açısından vücutta başka hiçbir organda bulunmayan eşsiz bir anatomik yapıya sahiptir. Diğer kozmetik uygulamalardan farklı olarak bu işlem adeta bir heykel yontmaya benzer. Bu nedenle, burun estetiği cerrahları elit düzeyde ve oldukça dikkat gerektiren hassasiyette el becerilerine sahip olmalıdırlar.

Estetik Doktoru Doç.Dr. Hakan Kerem çok titiz ve ayrıntılara aşırı önem veren bir cerrah olduğundan, en iyi sonuçlar için detaylı bir çalışma ve yüksek sanatsal kalite gerektiren burun estetiği ameliyatları gerçekleştirdiği en favori uygulamalarından biridir.


Konforlu Rinoplasti ve Sıvı Yüz Gençleştirme Uygulamaları

“Konforlu Rinoplasti” ve “Sıvı Yüz Gençleştirme” uygulamaları, kliniğimizde gerçekleştirilen son derece önemli yüz estetiği girişimleri arasında yer almaktadır. En yenilikçi teknikleri, mümkün olan en güvenli ortamda ve en kısa sürede gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Aşağıda listelenen tüm işlemler, evrensel kozmetik yüz cerrahisi alanında kabul görmüş en son teknikler ile, benzersiz düzeydeki detaycılık ve profesyonellikle ameliyatın son aşamasına kadar Doç.Dr. Hakan Kerem tarafından gerçekleştirilmektedir. Aşağıda sizlere rehberlik etmek amacıyla listelenmiş olarak yer alan uygulamalarımızdan bilgi alabileceğiniz gibi, dilediğiniz zaman 0-(232)-421-2644 / 0-(530)-791-2644 numaralı telefonlardan randevu alarak size özel bir muayene talep edebilirsiniz.


“Konforlu Rinoplasti” nedir?

“Konforlu Rinoplasti”, daha az travmatik aletlerin ve daha nazik cerrahi tekniklerin kullanıldığı, gereksiz basamakların uygulanmadığı ve bu sayede iyileşme süresininin en aza indirilerek maksimum konfora ulaşılan, geleneksel burun estetiği ameliyatının daha modernize edilmiş bir uygulamasıdır.

  1. Daha az acı ve rahatsızlık. Yukarıda belirtildiği üzere, burun estetiği cerrahisi yumuşak dokunuşlar ve çok hassas anatomik düzenlemeler gerektirmektedir. Eğer operasyon ameliyat deneyimi çok olmayan eli ağır cerrahlar tarafından gerçekleştirilirse, burun anatomisinde bozulma, burunda ve yüzde aşırı şişme, ödem ve morarma daha çok görülecek, dolayısıyla iyileşme süreci de uzayacaktır. Doç.Dr. Hakan Kerem yalnızca elinin hızlı olmasından değil, aynı zamanda da detaylara gereğinden fazla önem verdiği için bu tip incelik gerektiren özellikli ameliyatlara daha fazlaca ilgi duymaktadır. Bu nedenle, en sevdiği iki ameliyat olan “Konforlu Rinoplasti” ve “Çabuk İyileşen Meme Büyütme” uygulamaları başta olmak üzere, tüm operasyonlarında rahatsızlık hissini ve iyileşme sürecini minimuma indirmeye son derece özen gösterir.
  2. Daha az şişme ve morluk. “Konforlu burun estetiği” hastalarımızın çoğu, 4-7 gün süreyle özenle uyguladığımız küçük boyutlardaki burun ateli sayesinde çok az acı, şişme ve morarma yaşamaktadırlar. Burun estetiği ameliyatları sonrasında “rakun gözü” görünümü denilen göz çevresindeki morarma oldukça yaygın olmasına rağmen, bu uygulamada bu durum oldukça azalmaktadır. Hastalarımızın çoğu, sadece kapatıcı ile kolayca maskeleyebilecekleri çok küçük boyutlardaki burun morlukları ile bir hafta sonra günlük yaşamlarına ve işlerine geri dönebilmektedirler. Her uygulama ve hasta için yaşanabilecek durum birbirinden farklı olduğundan bu durum herkes için garanti edilemeyebilir, ancak bahsedilen sonuçlar burun estetiği ameliyatı uygulanan gerçek hastalardan elde edilen deneyimlerdir.
  3. Burun tamponu konulmaz. Birçok plastik cerrah, rutin  uygulamadan sonra bile burun içine tampon uygulamaktadır. Ancak bizce bu çoğu ameliyatta gereksizdir. Burun tamponu konulmasının, modern kozmetik burun estetiği ameliyatı ameliyatlarında hiçbir katkısı olmamasına rağmen, özellikler KBB hekimlerinin yaptıkları burun estetiği ameliyatları sonrasında, burun septumu ya da konkalar gibi burnun iç yapıları üzerinde oldukça yoğun bir çalışma gerektiren durumlarda kanamayı kontrol altına almak için uygulanan yaygın bir yöntemdir. Burun tamponu oldukça rahatsızlık verici ve problemli bir işlemdir. Bu nedenle, Doç.Dr. Hakan Kerem’in yaptığı “Konforlu Rinoplasti” ameliyatlarında, kesinlikle gerekmedikçe bu işlemin uygulanmayacağından emin olabilirsiniz.
  4. Günlük yaşama çok çabuk dönüş. Tüm bu sayılan avantajlar sonucunda günlük hayatınıza olabildiğince çabuk dönebilecek ve ameliyatı takip eden 4-6. günlerde alçı çıkarıldıktan sonra, göz altı kenarlarına sadece kapatıcı uygulayarak normal görünümünüze kavuşabileceksiniz. Pek çok hasta günlük yaşamlarına ve işlerine ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra dönebilmekte ve uygulamadan 10-14 gün sonrasında da çok şiddetli olmamak kaydıyla fiziksel aktivitelerini gerçekleştirebilmektedirler.

Estetik ameliyatında uygulanan tipik basamaklar nelerdir?

Dünya üzerindeki tüm insanların burunları birbirinden farklı olduğundan, tipik bir burun estetiği uygulaması söz konusu değildir. Ancak uygulanan genel yaklaşım ve adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Burun sırtının yeniden şekillendirilmesi ve burun kemerinin düzeltilmesi. Burun kemeri ve/veya geniş burun sırtı köprüsü, hem kadınlarda hem de erkeklerde genellikle düzeltilmesi gereken iki ortak özelliktir. Bir kısmı kıkırdak bir kısmı da kemik olan burun kemerinin düzeltilmesi ilk adımdır. Daha sonra bütün bu yapılar arasındaki uyumun sağlanması için burun sırtının daraltılması gerekmektedir. Bunun için nazal kemik nazikçe kırılır ve kıkırdak kısmı son aşama için hazır hale getirilir.
  2. Alt lateral kıkırdakların yeniden şekillendirilmesi ve törpüleme. Burun alt lateral kıkırdakları burun ucu şeklini belirleyen at nalı şeklinde iki kıkırdak yapıdan oluşur. Birçok rinoplasti hastasında, bu kıkırdak yapılar burnu yamuk ve biçimsiz gösterecek şekilde çok büyük, geniş, ayrık ya da asimetriktirler. Neredeyse her burun estetiği operasyonunda daha çekici bir görünüm elde edilmesi için bu kıkırdakların daha belirgin, daha küçük ve daha uygun boyutlarda bir burun ucu oluşturana kadar törpülenmesi, yeniden şekillendirilmesi ve uygun biçimde yerleştirilmesi gereklidir.
  3. Kemiklerin ve üst lateral kıkırdakların düzeltilmesi. Nazal kemikler ve üst lateral kıkırdaklar burun ucundan başlayarak göz kenarlarına kadar uzanan bölgedeki burun köprüsünün şeklini belirlerler. Bütün bu bölgenin, elle hissedilebilen ve görüntüde fark edilebilir hat bozuklukları olmaksızın istenen sonuç alınana kadar pürüzsüzleştirilmesi için birçok özel ve hassas alet ile düzeltilmesi gereklidir.
  4. Nazal kemiklerin yeni burun köprüsü ve ucu ile eşleştirilmesi. Neredeyse tüm burun estetiği ameliyatlarının son adımı, nazal kemiklerin hassas bir şekilde kırılarak kemiklerin ve üst lateral kıkırdakların yeterli miktarda daraltılması ve bu şekilde yeni oluşturulan belirgin burun ucuna uyum sağlamalarının sağlanmasıdır. Bu işlem burun estetiği uygulamasını düşünen erkeklerde ve kadınlarda bir miktar gerginlik yaratsa da hayal edildiği gibi zorlu ve sert bir işlem değildir. Bu ekstra bir acı ve rahatsızlık hissi yaratmayan son derece hassas ve nazik bir yöntemdir (cerrahınızın eli hafif ve burun estetiği ameliyatlarında deneyim sahibi olduğu sürece). “Kemikleri kırma” aşaması cerrahınızın kabiliyet ve deneyimine güvendiğiniz sürece korkulmaması gereken bir adımdır.

Kapalı Burun Estetiği ve Açık Burun Estetiği arasında ne fark vardır?

Kapalı Burun Estetiği de dışarıdan yapılan kesiler istenmez ve her şey burun içerisindeki kesilerden yapılırken, Açık Burun Estetiği de burnun altındaki kolumella adı verilen bölgede 1-2 mm’lik kesiler yapılır. Her iki yaklaşımın da kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır ve her iki yaklaşım her hastada başarıya ulaşmayabilir. Bazı uygulamalarda açık burun estetiği ameliyatı işlemi daha iyi sonuçlara ulaşırken, bazılarında kapalı yöntem ile daha iyi sonuçlar alınabilir. Her iki durumda da hem iyileşme hem de iz oluşumu bakımından önemli farklılıklar göstermez. Bu yüzden ikisi arasında önemli farklılıkların olduğunu söyleyen kişiler ya deneyimsizdir ya da iyi bir teorik bilgiye sahip değildirler.

Açık Yaklaşımda Nasıldır?

Açık yaklaşımda ise kolumelladaki yara izi birkaç hafta içinde önemsiz hale gelir ve 6 hafta sonra görmek neredeyse imkansızdır. Bu açıdan kapalı yaklaşımı sırf yara izi oluşumu yüzünden tercih etmek mantıklı bir neden olamaz. Açık yöntemde, burun yapılarında daha fazla görünürlük ve hassas müdahale mümkün iken kapalı yaklaşımı zorlamak daha kötü bir sonuca neden olabilir. Cerrahınız size hemen her zaman açık yaklaşımı tavsiye etmelidir, bu yüzden sormaktan çekinmeyin.

Burun Estetiğinden sonra ne kadar süre ile alçı takmalıyım?

Çoğu hasta yaklaşık 4-5 gün çok temiz ve nispeten göze çarpmayan bir alçı takarken, küçük bir kısım hasta, sadece gerektiğinde birkaç gün daha takmaktadır.


Estetik operasyondan sonra günlük yaşantıma ne zaman dönebilirim?

Çoğu hasta 7-10 gün içerisinde işine dönebilmektedir ve burun estetiği ameliyatından sonraki gün evde rahatlıkla çalışabilmektedir.


Burun Estetiğinden ne kadar süre sonra kesin sonucu görebilirim?

İlk burun estetiği uygulamasının ardından, alçı çıktıktan 4-5 gün sonra çok daha iyi bir görünüme kavuştuğunuzu görebilirsiniz. Sonraki 12-14. haftalara kadar iyileşme süreci devam etmektedir. İyileşmenin çoğu ilk 2-3 ay içerisinde olur, bu süreler sonucunda “neredeyse kesin sonuca” yakın bir görünüm elde edersiniz. İkinci veya daha ileriki revizyon burun estetiğinde, iki yıl veya daha uzun süre sonra kesin sonucu görebilirsiniz ancak bu durumlarda da iyileşmenin çoğu ilk 6-9 ay içerisinde olmaktadır.


Diğer estetik uygulamalarla aynı anda Burun Estetiği de yaptırabilir miyim?

Elbette. Çoklu işlemler burun estetiği ile sadece mümkün değil, aynı zamanda da oldukça yaygındırlar. En yaygın ikili kombinasyonlarımızın arasında burun estetiği + liposuction ve burun estetiği + meme büyütme uygulamaları gelir. Ameliyat süresinin uzunluğuna ve karmaşıklığına bağlı olarak daha fazla uygulama da dahil edilebilir. Bu yüzden eğer burun estetiği ameliyatı ile beraber başka uygulamalar da yaptırmayı düşünüyorsanız, doktorunuz ile lütfen bu konuda önceden konuşup bir karara varınız.