İp ile Yüz Germe Nedir?

 

Yaş ilerledikçe zamanla ciltler de bozulmalar meydana gelebiliyor. Cilt zamanla yaş ilerledikçe elastik olan yapısını da kaybeder. Kullanılan alkol, sigara gibi zararlı etkenler de bu durumu çok etkileyen durumdur. Estetik alanda meydana gelen sarkmaları engellemek için peeling, dolgu ve ip ile yüz germe yöntemleri uygulanabilir.

 

İp ile yüz germe yöntemi son dönemler de çok fazla kullanılan bir yöntemdir. İp ile yapılan ameliyat uzun süre kalıcılık sağlar. Bu nedenle bu yöntemi yaptırmaya karar verdiyseniz bu konuda uzman doktorlarla görüşerek bilgi almanız da fayda var.

 

Yüz gerdirme için birçok teknik bulunur. Ancak önemli olan acısız ve kısa süre de yapılan operasyonlardır. Bunun için de birçok yöntem bulunur. Ancak siz nasıl bir işlem yapmak istediğinize karar verdikten sonra yöntemi de araştırabilirsiniz.

 

İp ile Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Yüz germe ameliyatı lokal anestezi ile birlikte yapılır. Temizlenen cilde lokal anestezi krem gibi uygulanır. Anestezi etkisine sahip olan kremler kişinin acı hissetmemesine neden olur. Bu işlemlere başlamadan önce doktor tarafından çizgiler çizilir. O bölgeye ince uçlu iğne ve kanüller kontrollü bir şekilde yerleştirilir.

 

Polidioksanon cerrahi bir müdahaledir. Bu ip cildin alt kısmına yerleştirilir. Çapraz yerleştirme sayesinde ip dokulara daha sıkı bir şekilde tutunur. İp yerleştirme işleminde sonra istenilen germe oranına göre cilt gerilme işlemi tamamlanır. İple yüz germe sonucunda vücut bu duruma olumlu bir şekilde cevap verir. Kullanılan ipler sayesinde cilt için kolajen üretim de tetiklenir. Bu sebeple cilt kendini daha güçlü bir noktaya getirir.

 

Yapılan uygulama etkiler kısa sürede kendini gösterir. Ameliyat sonrasında yüzünüzde meydana gelen farkı hemen görebilirsiniz. 90 gün sonrasında etki kendini daha net bir şekilde gösterir.

 

Kalıcılık Süresi

 

İple yüz germe işlemi cildiniz de sarkma, kırışıklık gibi durumlar meydana geldiği zaman tercih edilir. Tedavinin yapılma süreci işlem bölgesine göre değişiklik gösterir. Tedavi genellikle 15-45 dakika arasında sürmektedir. Genellikle 1-2 yıl arasında kalıcılığı devam eder. Ancak kullanan kişinin cildine iyi bakması da önemlidir.

 

Ameliyat sırasında kullanılan ipler ameliyata uygun olarak üretildiği için D lift tedavisi için tasarlanmıştır. Bu ipler deri altında farklı noktalar da germe görevi görür. Kılçıklı, düz, konili ve tırnaklı olan çeşitleri vardır. Hangi ip tipinin kullanılacağına doktor muayene sırasında karar verir.

 

Muayene ciltte meydana gelen problemleri ve ne derece gerdirme yapılacağını belirler. Uygulanan her bir ip farklı cilt tipleri için uygundur.

 

İple yüz germe D lift tedavisi olarak da bilinir. Vücut bol miktar da fibroplast ve büyüme etkisi yaratır. Böylelikle kırışıklık açma, germe ve sarkmaları toparlamak için daha etkili olur.

 

İple Yüz Germe Avantajları

 

İple yüz germe avantajından bir tanesi de hiçbir şekilde cerrahi operasyon uygulanmamasıdır. Kısa süren uygulama sonrasında hızlı bir şekilde iyileşme sürecine girmiş oluyorsunuz. Yöntemin avantajlarında biri de genel anestezi uygulanmıyor olmasıdır. Kremler sayesinde bölge anestezi altına alınır.

 

Kısa sürede uygulana bu işlem oldukça konforlu ve zararsızdır. Kolajen üretimini tetikleyerek ince kırışıklıkları da gidermiş olur. Uygulama için herhangi bir hazırlık gerekmez. Lokal anestezi altında yapılarak uygulama yapıldıktan sonra hiçbir iz kalmamış olur. Operasyon dermatolog ve plastik cerrahlar tarafından yapılır. Ameliyat sonrasında gerekli önlemleri alırsanız eğer hem kısa süre de iyileşmiş olursunuz hem de yüzünüzde ki etkileri çok daha kısa süre de fark edebilirsiniz.

 

Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Birçok hasta uygulama yapıldıktan sonra hemen günlük aktivitelerine dönmektedir. Bu süre içerisinde ağzın çok geniş açılmaması ve abartılı mimiklerin kullanılmaması gerekir. Yatarken yüz üstü yatmamaya dikkat edin. Özellikle ameliyat sonrasında yüzün ovuşturulmaması gerekir. Elinizi çok fazla yüzünüze götürmemeye çalışın. Ancak 3 hafta sonrasında işlem gören yerlerinizi yavaş yavaş hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. Çok zorlamadan hareket ettirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 

İşlemden belli bir süre sonra yüz bölgeniz de şişlik, morluk ve kızarıklıklar da meydana gelebilir. Bunları engellemek için buz komplesi yapabilirsiniz. Zaman zaman hafif kaşıntı hissedebilirsiniz. Uygulama sonrasın da bunların oluşması da çok normaldir. Ağrı meydana geliyorsa doktor tavsiyesi ile ağrı kesici içebilirsiniz.

 

İple Yüz Germe Teknikleri

 

Koni şeklinde çentikler bulunan, vücutta eriyen ve alerji yapmayan bir materyal olan silhouette soft oldukça güvenilirdir. Silhouette soft etkisi ile yüz ve boyun bölgesinde bulunan yumuşak dokular mekanik olarak yukarı çekilmesini ve cildin gerilmesini de sağlar. İpler cilt altında kollajen üretimini arttırır ve cildin yaşlanmasını da engeller.

 

2014 yılında ise kullanılan en iyi ip ödülünü almıştır. 8-12-16 konili olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunur. Kişide bulunan kırışıklık ve sarkmanın derecesine göre ip tipi tercih edilir. Uygulama kullanılan ip sayısına göre 30-45 dakika sürer. Uygulama sırasında genel anestezi kullanılmaz. 1,5-2 yıl boyunca etkinliğini korur.

 

Fransız askısı olarak bilinen Spring Thread yöntemi biyomekanik çalışması yapılarak geliştirilmiştir. Üretiminde kullanılan materyalin bio ile uyumlu olması gerekir. Uzun yıllar boyunca cilt altında kalmasından dolayı yüz de meydana gelen kas ve yağ dokusu ile uyumlu bir şekilde çalışır. Fransız askısı 2009 yılında Avrupa ödülünü almıştır. Uygulama sadece lokal anestezi ile yapılır. Genellikle 5 yıl boyunca kalıcılığını sürdürür.

 

Genellikle 30-60 yaşlarında olan hastalar için uygulanan aptos lift uygulaması, yüz, boyun, kaş ve yanak bölgesine uygulanır. Kullanılan ipler üzerinde tek veya zıt yönler de çıkıntılar bulunur. İpler polypropylenden üretilmiş, vücutta erimez ve bu madde ameliyatlar da kullanılan erimeyen ameliyat ipliğinin temel maddesidir.

 

Uygulama lokal anestezi altında yapılır. Uygulama öncesinde hastanın yüzünde planı işaretlenir. İplikler kanül adı verilen özel uzunluk ve kalınlıkta bulunan iğnelerle yüze yerleştirilir. Kanül dışarı alındığı zaman ipler de derinin altında kalır. İplerin dışarı da kalan kısımlarının uçları da kesilir.

 

Örümcek ağı estetiği, iple yüz asma, iple yanak asma gibi çeşitli isimler alır. Kullanılan ipler PDO maddesi içerir. Cilt altına yerleştirildikten 3 ay sonra mekanik germe etkilerinin yarısını kaybederek zaman içerisinde PDO maddesi su ve karbon asite dönüşür. PDO ise cilt altına yerleştikten  ay sonra tamamen erir ve kaybolur.

 

Uygulama yapıldıktan sonra ciltte gerginlik de artar. Birkaç hafta sonra ise gerginlik normal düzeye gelir. Bu etki 1-1,5 yıl boyunca sürer.

 

İple Yüz Germe İşlemi Güvenli Midir?

 

Yüz germe işlemini tecrübeli ve güvenilir bir doktor tarafından yaptırırsanız oldukça güvenilir bir işlemdir. D lift yüz germe işlemi olarak bilinen bu işlem sonrasında küçük morluklar görülebilir. Bunun dışında başka herhangi bir problem karşılaşma sorunu da yaşamazsınız.

 

Yüz germe işleminde kullanılan ipler oldukça sağlıklı ürünlerdir. Bu nedenle hastaya bir zararı da bulunmaz. Detaylı bir şekilde araştırdıktan sonra doktorunuzu da seçerek güvenli bir şekilde ameliyat olabilirsiniz. Ancak ameliyat öncesinde ve sonrasında mutlaka doktorun belirlediği şeylere uymanız da fayda var.

 

Yüz ve Boyun Gençleştirme <--- hakkında bilgi için tıklayın