Meme Sarkması İçin Meme Ameliyatı

 

Memenin büyüklüğü ve memenin şekli kadından kadına farklılık gösteren bir durumdur. Yapısal olarak meme, vücut silüetinin dışına doğru gelişmiş bir organ olduğu için askı sistemi çok güçlü değildir. Meme dokusu dediğimiz doku yağ ile lobüllerden oluşur. Dolayısıyla memelerde kas yoktur. Yaşam sürecine, ergenliğe, gebeliğe ve emzirme dönemlerinden kaynaklı olarak bu dokuda bir takım değişiklikler meydana gelecektir. Meme bazen büyüyecek bazen de küçülecektir. İşte tüm bu değişimler kişide meme sarkması olarak adlandırdığımız değişimleri beraberinde getirecektir. Yer çekiminin etkisi, sık sık kilo alıp verme, genetik faktörler gibi etkenler de meme sarkması için büyük rol oynar. Meme kanseri ya da verem türü bazı hastalıklar da göğüslerde sarkmaya davetiye çıkarabilir. Uygun olmayan sütyen seçimi de meme sarkmasının kaderini belirleyebilir.

 

Bu nedenleri yakından incelersek;

 

Yer Çekimi: Yer çekimi aslında meme sarkmasının birincil nedenlerindendir ve önüne geçilemez. Sporcu sütyeni kullanmak bu durumun bir nebze de olsa önüne geçmeyi sağlayabilir.

 

Kilo Alıp Verme: Aşırı kilo alıp veren bir kadının meme estetiğine ihtiyacı olabilir. Göğüs derisi bol ve gevşek kaldığı için sarkma meydana gelir.

 

Yaş: Meme sarkması, kadınlarda 40’lı yaşlardan itibaren başlasa da erken bir yaşta da kendini gösterebilir. Yaş nedeni ile vücutta bazı hormonel değişiklikler görülmeye başlar. Meme dokusunda azalmalar meydana gelir. Böylece meme sarkması gözlemlenir. Bu doğal bir süreçtir.

 

Genetik: Doğuştan kişinin memesindeki bağ dokularının zayıf olması meme sarkmasına yol açar. Böylelikle erken yaşta bile meme sarkması görülebilir.

 

Meme sarkmasının en hızlı geliştiği dönem ise gebelik dönemidir. Gebelikte meme büyüyeceği için meme başı da aşağı doğru yer değiştirir. Fakat süt verme dönemi bittiğinde meme küçülür. Deri yapısının elastikiyeti, güçlü ve sağlam oluşu sarkmanın derecesini belirler. Bağ dokusu daha zayıf, deri yapısı güçsüz kadınlarda bu sarkma, ameliyata kadar götürebilecek sonuçlar meydana getirebilir. Süt verme dönemi bitip meme toparlandığında bile meme, hala kadını rahatsız edecek kadar sarkmış bir görüntüye ulaşmış olabilir.

 

Böyle bir durumla karşılaştığınızda meme dikleştirme ameliyatı gibi ameliyatlara başvurabilirsiniz. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık üç saat süren ameliyattır. Ameliyattan sonra çok fazla ağrınız olmayacaktır. Ameliyat sonrası bir miktar şişlik oluşacaktır ve bu şişlikler bir haftanın sonunda inmeye başlayacaktır. Ameliyatın izleri ise canınızı sıkmasın! Çünkü göğsün alt tarafında saklanan küçük ve hafif kırmızı bir detaydan ibaret olacaktır ve zaman içinde silinmesi muhtemeledir.

 

Meme Dikleştirme Fiyatları <--- hakkında bilgi için tıklayın